Jak urządzić wnętrze skandynawskie?

Jak urządzić wnętrze skandynawskie?

Istotą stylu skandynawskiego jest światło, przestrzeń i lekkość aranżacji. W przestrzeni pojawiają się naturalne materiały – drewno, wełna, len – oraz akcenty roślinności. Wnętrze skandynawskie pozbawione jest zbędnych elementów, preferuje jasne barwy, dba o funkcjonalność przy jednoczesnym zachowaniu prostoty. Jak wprowadzić styl skandynawski do własnego domu?

Najważniejsze wyznaczniki stylu skandynawskiego

Aby płynnie wprowadzić do domu lub mieszkania styl skandynawski, należy przeanalizować poniższą listę najistotniejszych cech:

– Bazą dla aranżacji jest drewniana podłoga, jasne ściany i duże, odsłonięte okna rozświetlające przestrzeń w domu.

– Dużo światła – różne źródła światła sztucznego (lampy stojące i wiszące) i naturalnego (kominek, lampiony szklane) mają za zadanie rozświetlić aranżację.

– Skandy preferuje barwy jasne: biele, delikatne szarości i pastelowe odcienie błękitu i różu. Ponadto wprowadza nieliczne akcenty czerni oraz koloru żółtego.

– Charakterystyczne dla Skandynawii detale zdobnicze – uproszczone rysunki zwierząt leśnych (jelenie, lisy, zające, wiewiórki itd.) oraz naturalnej dla lasu roślinności (choinki, mech, sukulenty).

– Naturalne tworzywa – drewno, wełna, len.

– Dekoracje – plakaty skandynawskie, figurki szklane zwierząt leśnych, poduszki i koce plecione na drutach itd.

Wnętrze skandynawskie – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Styl skandynawski wywodzi się ze Skandynawii, regionu gdzie noce są długie, a ilość światła słonecznego często jest niewystarczający. Aby w rodzimym klimacie zapewnić sobie taką samą atmosferę w zimie, we własnym domu, trzeba zastosować się do listy powyżej. Należy pamiętać o wyeliminowaniu zbędnych dodatków, które mogą obciążyć całą aranżację. Najlepiej zrezygnować z krzykliwych kolorów i ograniczyć dekoracyjność do centralnego w danym pomieszczeniu punktu. Wnętrze skandynawskie preferuje meble wykonane z drewna. W salonie może pojawić się miękka tapicerowana sofa w stonowanych barwach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *