Nie każdy ogród wygląda wspaniale, ale każdy może być dumą właściciela przy odpowiednim nakładzie pracy. Zwłaszcza renowacja ogrodu po zimie, po prowadzonych pracach remontowych na zewnątrz budynku albo po prostu po nieudanych eksperymentach ogrodniczych, będzie wymagała dobrego pomysłu. Jak sobie poradzić z takim zadaniem?
Plan prac jest potrzebny
Mając konkretny plan prac, można od razu zobaczyć, jakie produkty będą potrzebne, ale też oszacować, ile czasu zajmie renowacja ogrodu. Najlepiej jest zacząć od najbardziej inwazyjnych prac. Ważne jest usunięcie elementów, które w ogrodzie nie będą już potrzebne. Może to być stary, obumarły krzew albo drewniana ławka, która zostanie zastąpiona nową. Także przekopanie ziemi czy dodanie kupionej ziemi ogrodowej do już istniejącego podłoża będzie jednym z pierwszych zadań, jakie trzeba wykonać. Przygotowanie gruntu jest najbardziej istotną pracą i bez niego sadzenie i sianie roślin nie ma sensu. Po zadbaniu o podłoże można już zacząć pracę z roślinami oraz elementami ozdobnymi.
Nowe rośliny i ozdoby
W wielu ogrodach już są krzewy ozdobne czy wielosezonowe kwiaty. Same krzewy wystarczy podciąć, aby miały lepszy kształt i mogły swobodnie rosnąć. A kwiaty można przesadzić lub do już posadzony dodać kolejne odmiany, które razem się dobrze komponują. Zawsze warto też zadbać o ścieżki. Choćby wysypanie żwirkiem ścieżek między poletkami kwiatów będzie świetnym, ale prostym pomysłem. Podzielenie ogrodu w ten sposób będzie wyglądać estetycznie i ułatwi nam później poruszanie się po nim.